Przyznanie się przez oskarżonego do popełnienia przestępstwa oraz przez obwinionego o sprawstwo wykroczenia, w wielu przypadkach może właściwie zakończyć postępowanie – zwłaszcza, gdy np. zostanie jednocześnie złożony wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Decyzja w tym zakresie zawsze pozostaje jednak w gestii oskarżonego/obwinionego. Co więc zrobić w sytuacji, gdy policja próbuje wymusić przyznanie się do winy?
Nigdy nie wolno zmuszać
Należy zaznaczyć, że taka sytuacja jest absolutnie niedopuszczalna i niezgodna z prawem: żaden organ państwowy, a policja nie jest tu wyjątkiem – nie może wymuszać na kimkolwiek przyznania się do winy. Nawet gdyby do tego doszło, oświadczenia złożone pod przymusem nie mają żadnej mocy prawnej, a w stosunku do funkcjonariuszy można wszcząć postępowanie dyscyplinarne lub karne.
Wszystko, co pod przymusem, jest nieważne
Oskarżony, który przyznał się do winy pod wpływem nacisków policjantów, powinien natychmiast odwołać oświadczenia złożone w takich warunkach – najlepiej z natychmiastowym podaniem, z jakiego powodu doszło do przyznania się do winy. Co prawda ostatnim momentem na wykonanie tego kroku jest postępowanie przed sądem, jednak nigdy nie warto odwlekać w czasie odwołania przyznania się do winy. Generuje to niepotrzebne problemy i zwiększa ryzyko poniesienia odpowiedzialności karnej, pomimo faktycznej niewinności.
Dobrym rozwiązaniem w
takich sprawach może okazać się skorzystanie z pomocy adwokata, który w sposób
profesjonalny będzie bronił praw oskarżonego. Jego wsparcie jest tym bardziej
istotne, gdy weźmie się pod uwagę, że funkcjonariusze prowadzący sprawy karne dobrze
orientują się w technikach operacyjnych, które niestety mogą być też
wykorzystywane także niezgodnie z prawem. Poza tym adwokat od razu będzie mógł
podjąć stosowne czynności zmierzające do ukarania zmuszających do przyznania
się do winy.